Życzenia Sylwestrowe – życzenia które wysyłamy najczęściej w dzień sylwestra, ale często również i parę dni przed. Życzenia sylwestrowe dotyczące zwykle szampańskiej zabawy oraz Nowego Roku.
Dzień Kobiet jest świętem ustanowionym w 1910 roku i obchodzonym co roku w dniu 8 marca. Święto to miało być wyrazem hołdu i szacunku dla ofiar, które pochłonęła walka o równouprawnienie.
W rzeczywistości zwyczaj honorowania kobiet istniał jednak już w starożytności. W Rzymie obchodzono doroczne Matronalia, były to święta religijne czczące macierzyństwo i płodność.
Współczesne święto kobiet ustanowiła Międzynarodówka Socjalistyczna odbywająca się w Kopenhadze. Miało to być święto międzynarodowe, nie tylko honorujące walkę sufrażystek o nadanie kobietom praw przysługujących dotychczas jedynie mężczyznom, ale i święto propagandowe, służące popularyzacji idei równouprawnienia kobiet i nadania im praw wyborczych.
Dzień ten obchodzono w całej Europie, organizując demonstracje. Szczególną wagę przykładano do święta w krajach socjalistycznych i komunistycznych.
Chociaż święto to w dalszym ciągu znajduje się w polskim kalendarzu świąt świeckich, nie ma już takiego znaczenia, jak w czasach, gdy rządy w kraju sprawowali socjaliści (komuniści). W latach PRL'u święto miało charakter święta obchodzonego masowo, dziś staje się raczej świętem rodzinnym.
Zwyczaj obchodzenia imienin wywodzi się z kręgu kultury chrześcijańskiej i jest ściśle związany z kultem świętych. Pojawił się najprawdopodobniej wskutek próby wyeliminowania przez chrześcijaństwo starożytnych kultów pogańskich, a konkretnie święta Geniusza (półboga, ducha opiekuńczego), które dało początek obchodom współczesnych urodzin.
Dawniej wierzono, że nadając dziecku imię świętego (oficjalnie w czasie chrztu) obdarza się dziecko częścią cech świętej osoby i zapewnia mu się możliwie najlepszą opiekę ze strony patrona.
Imieniny obchodzone są w dniach związanych z ważnymi wydarzeniami z życia świętych patronów: narodzin, śmierci, przyjęcia w poczet świętych bądź też innych, związanych z nimi wydarzeń legendarnych lub udokumentowanych historycznie.
Zwyczaj uroczystego obchodzenia imienin nie jest obyczajem typowo polskim. Imieniny obchodzi się też w krajach takich jak Grecja, Czechy, Bułgaria, Węgry czy Szwecja oraz w niektórych niemieckich landach.
Polskie imieniny nie są świętem tak kameralnym, jak urodziny. Celebruje się je w szerszym gronie osób, nie zawsze ograniczonym do najbliższej rodziny i bliskich znajomych.
W tej kategorii znajdziesz życzenia imieninowe które doskonale sprawdzą się jako dodatek do prezentu, czy jako życzenia w formie SMS.
Dzień Matki po raz pierwszy obchodziliśmy w Polsce w roku 1914. Miał ono charakter lokalnego święta celebrowanego jedynie w Krakowie. Z czasem obchody upowszechniły się na cały kraj.
Święto przypada na 26 maja i honoruje matki, będąc jednocześnie hołdem dla macierzyństwa jako takiego.
W Dniu Matki kobiety obdarowywane są przez dzieci kwiatami, laurkami i drobnymi prezentami, będącymi wyrazem miłości i szacunku, a jednocześnie podziękowaniem za macierzyńską bezwarunkową miłość i cały trud włożony w proces wychowania dziecka.
Pierwowzorem święta matki mogły być święta obchodzone przez starożytnych Rzymian i Greków, święta związane z kultem bogiń płodności i urodzaju.
W nowożytnej Europie zwyczaj obchodzenia Dnia Matki wprowadzili jako pierwsi Anglicy, nazywając go „Niedzielą u matki”.
W Stanach Zjednoczonych święto to ma charakter święta narodowego ustanowionego w 1914 przez amerykański Kongres.
Dzień Matki obchodzony jest w wielu krajach na całym świecie, nie zawsze w maju, jednak główne przesłanki święta pozostają zawsze te same – ma być wyrazem czci dla macierzyństwa i matek.
Dzień Nauczyciela jest oficjalnym świętem ustanowionym w 1972 roku. Pełna, oficjalna nazwa święta (Dzień Edukacji Narodowej) nawiązuje do powstania Komisji Edukacji Narodowej za panowania Stanisława Augusta.
Dzień ten obchodzony jest dorocznie 14 października.
Chociaż święto ustanowiono u nas dopiero w 1972 roku, jego początki sięgają już lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to podczas odbywającej się w Warszawie Światowej Konferencji Nauczycielskiej postanowiono, że każdy 20 listopada powinien zostać ogłoszony Międzynarodowym Dniem Karty Nauczycielskiej i należy obchodzić go jako nauczycielskie święto.
Współcześnie odżegnujemy się od tej komunistycznej tradycji, przywiązując wagę do tradycji przedrozbiorowych i rewolucyjnej idei powołania Komisji Edukacji Narodowej.
Dzień Nauczyciela obchodzony jest w Polsce oficjalnie w instytucjach powiązanych z oświatą. W tym właśnie dniu nauczyciele otrzymują nagrody za szczególne osiągnięcia, a Minister Edukacji Narodowej wręcza najbardziej zasłużonym Krzyże Zasługi i medale Komisji Edukacji Narodowej.
Każdy nauczyciel z całą pewnością ucieszy się z obdarowania go życzenia. Właśnie w tej kategorii znaleźć można nasze propozycje życzeń na Dzień Nauczyciela.
W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest co roku w dniu 23 czerwca. Święto to pojawiło się w kalendarzu świeckich świąt w 1965 roku i nawiązuje do dni ojców obchodzonych w różnych krajach świata, z reguły właśnie w czerwcu.
W czasie święta dzieci składają ojcom życzenia i wręczają prezenty, honorując w ten sposób ich rolę we własnym wychowaniu, składając wyrazy szacunku dla rodzicielstwa jako takiego, okazując miłość i dziękując za miłość ojcowską.
W niektórych krajach dzień ten zawsze przypada w niedzielę, bywa też łączony z kościelnymi obchodami dnia świętego Józefa przypadającymi na 19 marca (Włochy, Hiszpania, Portugalia). W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Holandii obchodzi się go zawsze w trzecią niedzielę czerwca, podczas gdy na Litwie w pierwszą, a w Austrii drugą niedzielę tego miesiąca.
W Niemczech obchody święta ojca przypadały tradycyjnie na kościelne święto Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli na 39 dzień po Wielkiej Niedzieli, przy czym obecnie święto to ma bardziej ogólny charakter i obchodzone jest jako Dzień Mężczyzn.
W tej kategorii znajdziecie duży wybór życzeń na dzień Ojca.